X

پاسخ به سوالات متداول در زمینه تمیزکاری سطوح استیل در خانه

02135089 شماره تماس
تمیزکاری لوازم خانگی از جنس استیل
در تمیزکاری ورق استیل براق، استفاده از اسپری شیشه پاک کن کاملاً کاربردی و موثر است.
گروه فلز
گروه فلز

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف. با حرفه ای ها خرید کنید تلفن: 35089-021

سوالات متداول در خصوص تمیزکاری لوازم خانگی از جنس استیل

تمیزکاری لوازم خانه از جنس ورق استیل

برای تمیزکاری وسایل استیل ابزار و مواد زیر معمولاً موثر هستند و به سطوح دکوراتیو آسیب وارد نمی کنند:
•    اسفنج نرم و پارچه ها (میکروفیبر)
•    آبِ حاوی صابون (برای از بین بردن چربی)
•    سرکه رقیق شده (برای از بین بردن پوسته های آهک)
•    جوش شیرین (برای از بین بردن رسوبات قهوه)
•    سدیم کربنات (برای از بین بردن رسوبات چای)
•    حلال های الکلی (برای از بین بردن آثار چسب)
•    اسپری تمیزکننده ی شیشه فاقد کلرید (برای ورق استیل میرور)
•    اسپری های اختصاصی کروم و استیل (برای تمیزکاری و محافظت)

هنگام استفاده از موارد زیر باید بسیار مراقب باشید:
•    سیم ظرفشویی فولادی (خطر ایجاد خراش)
•    سفید کننده ها و ضدعفونی کننده ها (خطر خوردگی)

محصولات و مواد نامناسب برای این کار عبارتند از:
•    پودر تمیزکننده (موجب ایجاد خط و خراش می شود)
•    سیم ظرفشویی ساخته شده از فولاد معمولی (فولاد کربنی) (موجب ایجاد علائم خراش و خوردگی می شود)
•    سولفید نقره (باعث خوردگی می شود).

سوالات متداول

من برای آشپزخانه ام، استفاده از تجهیزات استیل را مدنظر قرار داده ام. نحوه ی تمیزکاری سطوح از این جنس چگونه است؟
تمیزکردن ورق استیل به راحتی انجام می شود. به همین دلیل است که این آلیاژ انتخابی طبیعی در صنایع غذایی و نوشیدنی است. سطح صاف و غیرمتخلخل این آلیاژ، چسبیدن و زنده ماندن باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها را دشوار می کند.
البته هیچ وسیله ای در خانه وجود ندارد که بی نیاز از تمیزکاری و نگهداری باشد و لوازم استیل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. نکته مهم این است که این آلیاژ به راحتی تمیز می شود و سطحی روشن، براق و بهداشتی در اختیار قرار می دهد.
مقاومت عالی در برابر خوردگی انواع استیل که در آشپزخانه ها استفاده می شوند، بدین معنی است که این مواد در برابر حمله یا لکه شدن ناشی از مواجهه با مواد غذایی -مانند گوجه فرنگی، فلفل قرمز یا آب میوه ها-، که اثرشان می تواند سطوح مواد دیگر را تحت تاثیر قرار دهند، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

تمیزکاری انواع لوازم خانگی استیل

استیل در برابر خوردگی و تهاجم ناشی از آب میوه ها و آب سبزیجات مقاومت بالایی دارد.

چگونه می توان رد اثر انگشت را از روی روکش های کابینت، هود و سایر سطوح تزئینی از میان برداشت؟
در بیشتر موارد، استفاده از یک پارچه یا اسفنج نرمِ آغشته به آب صابون می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. روش آسان دیگر، استفاده از پارچه مرطوب می باشد.
در تمیزکاری ورق استیل براق، استفاده از اسپری شیشه پاک کن کاملاً کاربردی و موثر است. برای از بین بردن اثر انگشت، از مواد ساینده استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد خط و خش روی سطح می شود. همچنین در مورد ورق استیل خشدار و ورق استیل مات، سعی کنید تمیزکاری در جهت خطوط پولیش (نه از عرض آن) باشد.

تمیزکاری استنلس استیل 

یک پارچه میکروفیبر مرطوب، به شکل موثری آثار انگشت را از روی سطوح تزئینی پاک می کند.

آثار انگشت بیشتر روی لوازم خانگی که به تازگی خریداری شده اند، مشکل ساز است. بدین صورت که تنها پس از چندین هفته استفاده، آثار انگشت به نسبت روزهای اولیه، بسیار کمتر خودنمایی می کنند. همچنین برخی از انواع استیل وجود دارند که خاصیت ضد اثرانگشت دارند و این موضوع باعث می شود باقیمانده ی آثار انگشت روی سطح به طور چشمگیری کاهش یابد.

چگونه می توانم رسوبات چسبنده ترِ باقیمانده بر روی سینک استیل آشپزخانه ام را مدیریت کنم و از بین ببرم؟
برای از بین بردن کثیفی های سرسخت، مانند لکه های چربی یا چای، پاک کننده های معمولی کارساز خواهند بود. توصیه بر این است که برای جلوگیری از ماندن رد آب و رسوبات آهک (به ویژه در مناطق دارای آب سخت)، سطوح را با استفاده از پارچه یا اسفنج، کاملاً خشک کنید.

ورق استیل با خاصیت ضد اثر انگشت

در حال حاضر تولیدکنندگان لوازم خانگی سعی بر این دارند تا از ورق استیل با خاصیت ضد اثر انگشت استفاده کنند. با این حال، حتی در سطوح صیقلی معمولی، علائم اثر انگشت به مرور زمان کمتر دیده می شود.

چگونه می توانم رسوب آهک را از سطح استیل از بین ببرم؟
اگر این رسوب ها با استفاده از پاک کننده های معمولی تمیز نشدند، آنها را می توان با استفاده از محلول حاوی 25 درصد سرکه از بین برد. این محلول را روی محل موردنظر بریزید و به آن زمان دهید تا عمل کند. سپس آن را تمیز کرده، بشویید و خشک کنید. در صورتی که بوی سرکه اذیتتان می کند، می توانید از اسید سیتریک استفاده کنید.

برای از بین بردن غذاهای سوخته روی قابلمه ها و ماهیتابه های استیل چه کاری می توان انجام داد؟
با خیساندن رسوبات سوخته می توانید آنها را به راحتی از بین ببرید. قابلمه یا ماهیتابه را به سادگی با آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی پر کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند. پس از آن به راحتی می توانید آنها را با استفاده از اسکاچ یا سیم ظرفشویی از بین ببرید.
سعی کنید از اسکاچ ها و سیم هایی استفاده کنید که مخصوص استیل هستند. سیم ها و اسکاچ های معمولی می توانند پس از تمیزکاری، لکه هایی روی سطح ایجاد کنند که ممکن است مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل را تحت تاثیر قرار دهد.
در صورت وجود مشکل در برداشتن رسوبات، می توان از اسکاچ هایی که مخصوص استیل هستند، استفاده کرد. این اسکاچ ها با وجود اینکه ممکن است خراش های جزئی روی سطح ایجاد کنند، اما به مقاومت در برابر خوردگی آن آسیب نخواهد رساند. این روش تمیزکاری برای سطوح ظریف و دکوراتیو مانند درب یخچال یا هودها مناسب نیست.
در برخی موارد غذا به شکلی بد می سوزد، به طوری که جدا و تمیز کردن آنها بسیار سخت است. در اینگونه موارد می توان قابلمه را با آب داغ پر کرد و به آن چند قاشق چای خوری جوش شیرین (سدیم کربنات) اضافه نمود. در این حالت لازم است اجازه دهید محلول چند ساعت بماند. این موضوع باعث می شود رسوباتی که شدیداً چسبنده اند، شُل شده و سریعتر جدا شوند. کربنات سدیم از لحاظ زیست محیطی بی خطر و غیر سمی است.

اسکاچ مناسب برای تمیزکاری ورق استیل

در مورد قابلمه های استیل فقط از سیم ها یا اسکاچ های مخصوص یا نایلونی استفاده کنید. (اسکاچ های معمولی هرگز)

اسکاچ مختص ورق استیل

برای تمیز کردن سطوح ورق استیل طرح دار مانند هودها نباید از اسکاچ های خشن استفاده کرد، چون باعث خراش و آسیب سطح می شود.

از بین بردن لکه های چایِ باقیمانده روی سطح استیل کاری دشوار است. پیشنهاد شما چیست؟
سدیم کربنات (همانطور که قبلاً در خصوص از بین بردن غذای سوخته نیز توصیه شد)، در از بین بردن لکه های چای نیز موثر است. کتری را تا حد امکان در محلول غوطه ور کنید و یا اینکه می توانید محلول را با استفاده از پارچه یا اسفنج روی آن اعمال کنید. سپس آن را آب بشویید و در نهایت خشک کنید.

تمیزکاری لکه چای از ظروف استیل

باقیمانده ی لکه های چای روی استیل را می توان با محلول سدیم کربنات از بین برد.

آیا در خصوص رسوبات قهوه ی باقیمانده بر روی سطوح استیل نیز می توان از این روش استفاده کرد؟
رسوبات قهوه، روغنی هستند و فقط در صورتی که تمیزکاری به شکل روتین صورت نگیرد، به جا خواهند ماند. در این حالت، جوش شیرین جواب خواهد داد. آن را با آب جوش مخلوط کنید، اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بماند و عمل کند، سپس ظرف را بشویید و خشک کنید.

تمیزکاری لوازم خانگی استنلس استیل

جوش شیرین (بیکینگ پودر) باقیمانده ی رسوبات قهوه روی سطح استیل را به طور موثر از بین می برد.

چگونه می توان بقایای چسب را از روی سطوح استیل از بین برد؟
بسته به نوع چسب، باقیمانده ی آن را می توان با آب، حلال های الکلی یا استون از بین برد (این محلول ها آسیبی به ورق استیل نمی رسانند).

آیا روش های تمیزکاری ای وجود دارند که بایستی از آنها اجتناب کرد؟
ضدعفونی کننده های غلیظ حاوی سفیدکننده (هیپوکلریت سدیم)، می توانند به استیل آسیب برسانند. همچنین محصولات رقیق شده، در صورت تماس بیش از حد با سطح و یا در صورتی که کاملاً تحت شستشو قرار نگیرند، می توانند باعث خوردگی ورق استیل شوند. حتی اگر این نوع پاک کننده ها به صراحت برای استیل مناسب توصیف شده باشند، باید در رعایت کردن دستورالعمل های ذکر شده بسیار دقت شود. میزان رقیق بودن، زمان اعمال و هم چنین دمای مناسب باید کاملاً رعایت شود. هنگام شستشوی سطوح باید توجه داشت که پاک کننده ها راکد نباشند یا به دام نیفتاده باشند.
نمک یا پاک کننده های حاوی کلر نیز می توانند به سطوح استیل آسیب بزنند. به ترکیب شیمیایی نگاه کنید: اگر به نماد شیمیایی "Cl" برخورد کردید، احتمال آسیب رساندن این محصول به فلزات مانند استیل وجود دارد.
پودرهای تمیزکننده ی سخت و ساینده، روی سطوح آثار خراش بر جای می گذارند. سیم های ظرفشویی ساخته شده از استیل معمولی، به شدت برای استنلس استیل نامناسب اند، زیرا از دو طریق به مواد آسیب می رساند. اول اینکه باعث ایجاد خراش روی سطح می شوند. دوم اینکه رد آهن باعث می شود که قابلیت خود-ترمیمیِ سطح استیل از بین برود.
تمیزکننده های حاوی نقره (سولفید نقره) ممکن است حاوی کلریدها و اسیدهای قوی باشند و به همین دلیل برای بکاربردن روی سطوح استیل مناسب نیستند.

عدم استفاده از مواد کلریدی در تمیزکاری ورق استیل

محصولات حاوی کلرید، حتی اگر تحت عنوان "مناسب برای استنلس استیل" مشخص شده باشند، باید با دقت استفاده شوند. غلظت بیش از حد، مدت زمان تماس طولانی و شستشوی ناقص می تواند منجر به خوردگی استیل شود. دستورالعمل ها باید به دقت انجام شوند.

برخی اسپری ها و خمیرهای محافظِ فلزات (استیل) در بازار وجود دارد. این محصولات برای چه کاری مناسب اند؟
بیشترِ اسپری های پاک کننده ی سطوح فلزی حاوی روغن سیلیسیوم هستند. این محصولات، به طور ویژه برای استنلس استیل تولید می شوند و می توانند تمیزکاری آن را بسیار آسان کنند. با این حال، اگرچه این مواد باعث از بین رفتن آثار انگشت می شوند، اما از ایجاد مجدد آنها جلوگیری نمی کنند. تاثیر اسپری بر روی سطوح استیل از چند روز (در مناطق تهاجمی) تا چند هفته طول می کشد. روغن سیلیسیوم را می توان با استفاده از ترکیب آب-صلبون کاملاً از بین برد. خمیرهای پولیش نیز یک لایه ی مومی میکروسکوپی اما بسیار مقاوم ایجاد می کنند که باعث تمیزشدن سطوح فلزیِ ویژه می شود. این لایه ها در برابر مواد شوینده مقاوم اند و می توانند تا چندین ماه دوام داشته باشند. آنها را می توان با استفاده از الکل از بین برد. هر دوی این روش ها حتی در محیط های تهیه غذا و همچنین برای سطوح استیل دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند.

من مقالاتی در خصوص برخی مواد با قابلیت "خود پاک کننده" خوانده ام. آیا این محصولات نسبت به استنلس استیل بهتر نیستند؟
خواص بهداشتی سطوح، از جمله موضوعات بحث برانگیز بین دانشمندان می باشد. مواد و پوشش های خاصی وجود دارد که یون های نقره یا مس آزاد می کنند و توانایی ویژه ای در از بین بردن میکروب ها یا کاهش سرعت تکثیر آنها دارند. با این حال، اینکه چقدر چنین سطوح فعالی در عمل موثر هستند، در بین کارشناسان بحث و جدل می باشد. اثرات بالقوه طولانی مدتِ چنین رهاسازیِ یونی، بر سلامت انسان و محیط زیست کاملاً ناشناخته است.
ورق استیل، هم برای انسان و هم برای محیط زیست خنثی است. این آلیاژ به سختی دچار خوردگی می شود. نیازی به اعمال لایه های محافظتی روی آن نیست -چون این لایه ها خود مستعد آسیب هستند و می توانند از بین بروند. تمیز بودن ورق استیل با گذشت زمان تحت تاثیر قرار نمی گیرد. از این رو، این آلیاژ در هر مکانی که بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخابی طبیعی و مطمئن می باشد: در تجهیزات فرآوری مواد غذایی، نوشیدنی، دارویی و پزشکی. چندین دهه تجربه در استفاده از چنین تجهیزاتی، به مصرف کنندگان اطمینان می دهد که وسایل خانگی و مجموعه ی ظروف آشپزخانه از جنس استیل -با توجه به تمیزکاری آسان و بهداشتی بودن- گزینه ای مناسب است.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید