ورق استیل 304 برای چه محیط هایی و چه تجهیزاتی کاربرد دارد ؟

02135089 شماره تماس
کاربردهای ورق استیل 304

ورق استیل 304 در سری 300 استنلس استیل ها قرار دارد. این ورق ریز ساختار آستنیتی داشته و خاصیت مغناطیس ندارد. به این ورق در عرف بازار ایران ورق نگیر می گویند.

گروه فلز
گروه فلز

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف. با حرفه‌ای‌ها خرید کنید تلفن: 35089-021

 

فهرست موضوعات


 

کاربردهای ورق استیل 304

ورق استیل 304

هنگام انتخاب یک ماده جهت تولید محصولاتتان یا برای فرآیند ساخت، خواص و ویژگی هایی چون وزن، استحکام، مقاومت خوردگی و قیمت معمولاً در اولویت قرار می گیرد. این همان چیزی است که باعث شده ورق استیل طی یکصد سال اخیر فلزی با اهمیت محسوب شود. با وجود آلیاژهای متنوع جهت انتخاب، به احتمال زیاد ورق استیلی وجود دارد که جهت نیاز و کاربردتان و با قیمتی معقول، کاملاً مناسب و مطلوب باشد و یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه، ورق استیل 304 خواهد بود.

ورق استیل 304 اولین بار در سال 1924 توسط کارخانه فولاد فرث-براون توسعه یافت. امروزه این آلیاژ پرمصرف‌ترین فولاد آستنیتی موجود است و به نام "استیل 8-18" هم شناخته می شود، زیرا عوامل و عناصر اصلی این آلیاژ کروم (حدود 18 درصد) و نیکل (حدود 8 درصد) می باشد. خالق این استیل، دکتر دبلیو اِچ هاتفیلد بود که در دوران پیش از جنگ جهانی سبب ساز شماری از پیشرفت ها در زمینه آلیاژهای فولادی بود، از جمله آلیاژ 18-8 تیتانیوم دار که امروزه آن را ورق استیل 321 می‌نامیم. اما هیچ یک از کارهای به جا مانده از وی، میراثی بالاتر از توسعه آلیاژ 304 نیست.

ورق استیل 304

ورق استیل 304 دارای چه خواصی است؟

مهم ترین خصوصیات ورق استیل 304 این است که به عنوان ماده ای آستنیتی شناخته شده است. بدین معنا که ماده‌ای است فلزی، غیرمغناطیسی و آهنی که با عناصر آلیاژی دیگر امتزاج یافته است. این آلیاژ دارای یک نقطه یوتکتوئیدی است که در درجه حرارت 727 سانتی گراد یا 1341 درجه فارنهایت اتفاق می افتد. آلوتروپ آستنیت در دمای اتاق به صورت استیل وجود دارد و منتسب است به سِر ویلیام چندلر رابرتز آستن.

ورق استیل 304

نوعی استیل تحت عنوان ورق استیل 304 کم کربن (304L) با سطح شماره 4 در بازار موجود است. این نوع استیل به لحاظ مقدار کربن پایین معمولاً جهت استفاده در اکثر عملیات متداول جوشکاری در ساختمان‌ها و صنایع دیگر ایمن و مناسب است و همچنین پدیده تشکیل رسوب کاربید -که در عملیات جوشکاری حادث می‌شود- حداقل ممکن می‌باشد. آلیاژ 304 در برابر زنگ زدگی نیز مقاومتی عالی دارد و خوردگی بین دانه ای آن بسیار پایین است. ورق استیل 304 پس از عملیات جوشکاری نیاز به عملیات آنیل ندارد مگر اینکه شما مورد مصرف خاصی داشته باشید که در آن تنش زدایی مورد نیاز باشد.

استیل 304 کم کربن (304L) همچنین به خاطر قابلیت ماشینکاری و قابلیت شکل پذیری فوق العاده اش آلیاژی شناخته شده است. این قابلیت ها است که به ورق استیل 304 اجازه می دهند کاربردهای متنوعی نظیر ساخت سینک ها، قابلمه ها و وسایل توخالی دیگر داشته باشد. علاوه بر این، استحکام تسلیم پایین و افزایش طول بالای آن موجب می‌شود آلیاژ 304 بتواند به همه اشکال پیچیده درآید. ورق استیل 304 به سرعت سخت می شود، از این رو پس از شکل گرفتن فقط نیاز به سرد شدن دارد که این خود عامل مهمی است در مقرون به صرفه جویی و بهره‌وری آن. در صورت ضرورت پس از شکل دهی چرخشی و شکل دهی گرم، امکان تنش زدایی به وسیله عملیات آنیل یا آنیل کامل بر حسب الزامات مورد نظر شما وجود دارد.

ورق استیل 304

ورق استیل 304 غیر مغناطیسی است و هدایت الکتریکی و گرمایی پایین دارد. از مقاومت خوردگی بالاتری نسبت به بسیاری از آلیاژهای استیل دیگر برخوردار است. مضافاً اینکه جوش پذیری آن همانگونه که در بالا اشاره شد شماری از روشهای جوشکاری تجاری از جمله روش جوشکاری مقاومتی و روش ذوبی را بر آن مترتب می‌سازد. هنگام شکل دهی ورق استیل دمای یکنواخت بین 1700 تا 2300 درجه فارنهایت مورد نیاز است.
خصیصه برجسته دیگر آلیاژ 304 تطبیق پذیری و قابلیت انطباق آن است. برای گستره وسیعی از کاربردهای ساخت و تولید مناسب و مطلوب است، به همین دلیل در بسیاری از صنایع، محبوب و مشهور می باشد. مقاومت آن نسبت به خوردگی بین دانه ای، که معمولاً نتیجه و محصول جانبی رهاسازی تنش و جوشکاری می باشد، آن را برای تولید محصولات مناسب می‌سازد که در غیر این صورت استفاده از ورق استیل در آنها غیرممکن است. اگرچه می‌توان آن را با گرم کاری مورد استفاده قرار داد، اما در عملیات سرد کاری ورق استیل 304 سخت تر و مستحکم تر می گردد. ورق استیل 304 کم کربن یکی از بهترین گزینه های شما خواهد بود چنانچه سر و کارتان با محیط خورنده یا ناحیه ای متاثر از حرارت و گرما می باشد.

کاربردهای متداول ورق استیل 304 کدام است؟

به خاطر محبوبیت اش مشکل بتوان صنعتی و بخشی را یافت که از ورق استیل 304 استفاده نکند. ورق با کیفیت می بایست کمتر از یک چهارم اینچ ضخامت در سرتاسر پهنای آن داشته باشد. ورق استیل از میان تمام غلتک ها عبور کرده و به ضخامت و ابعاد موردنظر در می آید. برخی از رایج ترین کاربرد های ورق استیل عبارتند از ساخت وسایل خانگی و نگهداری آن نگهدارنده ها یا فیکسچرها. به ویژه مقاومت خوردگی زیادش آن را برای صنایع نساجی، شیمیایی، غذایی، حمل و نقل و هوافضا انتخابی برجسته و اصلی می سازد.

ورق استیل 304

شما این آلیاژ را در سینک ها، کویل های رایج در مولدهای بخار، پیچ ها، خودروها، وسایل و ادوات تسویه و فیلتراسیون آب، قطعات ماشین آلات، دستگاه های فرآوری مواد غذایی، هواپیماها، راکت های جنگی، ساختمان سازی، تجهیزات رنگرزی، محفظه ها و ظروف مواد شیمیایی و مبدل های حرارتی خواهید یافت. همچنین ممکن است استیل 304 به صورت پیچ، مهره، بولت و انواع دیگر سفت کننده ها در صنایع و وسایل دریایی به کار رفته باشد.

بدیهی است مقاومت نسبت به خوردگی تنها چیزی نیست که در صنایع سنگین مد نظر قرار می‌گیرد. مواد غذایی نیز به لحاظ میزان بالای اسیدی که دارند، در مواردی چون میوه و گوشت، منبع و منشا اصلی خوردگی می باشند. به همین دلیل استنلس استیل اولین گزینه است برای مواردی چون سینک ها، رویه میزها، قوری و ظروف میوه خوری، اجاق گاز ها و فرها، یخچال ها و توزیع کننده های مایع. یکی از رایج ترین کاربردهای ورق استیل 304 به طور سنتی در لوازم آشپزخانه بوده است نظیر ساخت کتری قوری، ماهیتابه و ظروف مسطح.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید