X

چرا صنایع شیمیایی و پتروشیمی از ورق استیل به صورت گسترده استفاده میکنند ؟

02135089 شماره تماس
استنلس استیل در صنایع فرایندهای شیمیایی
صنایع شیمیایی و پتروشیمی یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان استنلس استیل هستند. مقاومت بالای ورق استیل در برابر خوردگی ، استحکام در دمای بالا از مهم ترین دلایل استفاده از این متریال هستند.
گروه فلز
گروه فلز

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف.با حرفه ای ها خرید کنید تلفن: 35089-021

 

وقتی که بحث صنعت فرآیندهای شیمیایی پیش می آید، تصور آن بدون وجود تجهیزات ساخته شده از ورق استیل واقعاً غیر ممکن است. تولید ایمن، مطمئن و مقرون به صرفه ی مواد شیمیایی از جمله ترکیبات دارویی، کاغذ، پلاستیک، کودهای شیمیایی و . . . به شدت وابسته به استفاده از ورق استیل می باشد.

اولین ورق استیل آستنیتی بین سالهای 1909 و 1912 میلادی توسط ادوارد موریر و بنو استراوس و سپس در کارخانه فولاد فردریک. ای. کروپ در آلمان توسعه یافت و رنگ تجاری به خود گرفت. این آلیاژ با نام اختصاری V2A، ترکیبی شبیه به ورق استیل 304 یا همان 8-18 امروزی داشت که شامل 18% کروم و 8 % نیکل بود. مهمترین ویژگی که در مورد این آلیاژ کشف شد خاصیت مقاومت در برابر خورگی آن به ویژه در مقابل ماده خورنده ای مثل اسید نیتریک می باشد. در حال حاضر که چیزی حدود 100 سال از آن دوران می گذرد، نوع کم کربن این آلیاژ، یعنی ورق استیل 304L، هنوز هم قادر به مقاومت در برابر اسید نیتریک می باشد.

محققان آلمانی همچنین به بررسی خواص آلیاژها در دماهای بالا پرداختند و به این نتیجه رسیدند که آلیاژهای با درصد کروم بالا (10-20%) در برابر انواع گازهای گرم و خورنده از خود مقاومت نشان می دهند. در نتیجه از دل این تحقیقات، آلیاژهای استنلس استیل مقاوم در برابر حرارت (اصطلاحاً نسوز)، از جمله 304H، ورق استیل 321 (ضد سایش)، ورق استیل نسوز 309 و 310 زاده شدند که لازمه اصلی فرایند های شیمیایی با درجه حرارت بالا می باشند.

با همه این اوصاف صنعت استیل راه زیادی برای طی مسیر داشت. به طوری که به تدریج آلیاژهای استنلس استیل جدیدی با خواص مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر اسید های با غلظت بالا ساخته و پرداخته شدند. از جمله آنها می توان به ورق استیل 316 اشاره کرد. اگر به ترکیب آلیاژ 8-18 یا همان ورق استیل 304، 2% مولیبدن و 2% نیکل اضافه شود، ساختار آلیاژ ذاتی ضد اسیدی پیدا می کند. به همین دلیل کلمه ضد اسید با ورق استیل 316 پیوند خورده است. این آلیاژ نسبت به اسیدهای خورنده ای مثل اسید سولفوریک و اسید فسفریک مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. به همین ترتیب در طول سالیان متمادی آلیاژهای آستنیتی دیگری با مقاومت در برابر خوردگی بالاتر، با افزودن نیکل و مولیبدن بیشتر، با مقادیر کمی از مس، نیتروژن، منگنز و چند عنصر دیگر پا به عرصه صنعت گذاشتند.

 

ورق استیل

 

ورق استیل دو فازی یا همان دوپلکس نیز در اوایل سال 1930 میلادی کشف شد و استفاده از آن شروع شد. اما حدود 40 تا 50 سال طول کشید تا خواص جوشکاری آن بهبود یابد. مقاومت این آلیاژ در برابر خوردگی کلریدی در صنعت فرآیندهای شیمیایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از مهم ترین آلیاژهای این گروه استنلس استیل 409 می باشد که در صنعت اگزوز خودرو استفاده فراوانی از این محصول می شود.

آلیاژهای استنلس استیل رسوب سختی نیز با اهداف مقاومت در برابر خوردگی و در عین حال استحکام بالا ساخته شدند. به همین ترتیب گریدهای مختلف و جذابی از این دسته تولید شده اند که به نیازهای صنعت فرآیندهای شیمیایی پاسخ داده اند.

سازندگان استیل به تدریج ملزم شدند که اسناد مرتبط با هریک از محصولات را دقیقاً ارائه کنند، به این دلیل که عوامل دست اندرکار در صنعت فرآیندهای شیمیایی بدانند برای هر فرآیند از چه محصولی استفاده کنند. بحث انتخاب مواد یکی از ارکان اصلی صنعت می باشد، به همین دلیل سال 1924 در بیست و هفتمین نشست سالیانه انجمن تست و مواد آمریکا یا همان ASTM استانداردهایی برای مواد و کاربردهای آنها تعیین گردید. توسعه کدگزاری ها لازمه انتخاب بهترین مواد و استفاده از بهترین نوع ورق استیل در صنعت فرآیندهای شیمیایی می باشد. امروزه موفقیت چشمگیر این استانداردها و تاثیر بسزای آن در صنعت کل جهان و کشورهای مختلف را شاهد هستیم.

در کاربردهای دما بالا، آلیاژ باید علاوه بر استحکام بالا، نسبت به شرایط محیطی نیز مقاوم باشد. به همین منظور طیف گسترده ای از آلیاژهای استیل با کروم و نیکل بالا تولید شده اند. نیکل باعث می شود مقاومت آلیاژ در دماهای بالا حفظ شود و همچنین از شکست آن به مرور زمان جلوگیری می کند.

همه این موارد نشان از عملکرد درخشان انواع ورق استیل در صنعت فرآیندهای شیمیایی دارند که در طی یک قرن گذشته آلیاژی قابل اطمینان، ایمن و مقرون به صرفه بوده است.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید