X

نقش استنلس استیل در ساخت قطعات راکتور ایتر

02135089 شماره تماس
ورق استیل و رآکتور ایتر
یکی از اختراعات و دستاوردهای جدیدصنعت هسته ای دنیا راکتور آزمایشی گرما هسته‌ای بین المللی به نام ITER می باشد.در ساخت قطعات این راکتور به طور گسترده از لوله و ورق استیل استفاده شده است.
گروه فلز
گروه فلز

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف. با حرفه ای ها خرید کنید تلفن: 35089-021

 

فهرست موضوعات


 

رآکتور ایتر و ورق استیل

ورق استیل و ارتباط آن با سیستم های مختلف، از مواردی است که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم. هرچه به سمت جلو حرکت می کنیم، فرمت و ساختار بسیاری از مفاهیم در حال تغییر می باشد، از ارتباطات گرفته تا سبک زندگی و بسیاری از موارد دیگر به واسطه پیشرفت های به وجود آمده در زمینه تکنولوژی، ارتباطات و سایر موارد مشابه، به طوریکه این تغییرات را می توان به راحتی حس کرد.
در گذشته ای نه چندان دور، به خصوص در کشورهای در حال توسعه، تامین انرژی جزو یکی از سخت ترین کارهای ممکن بود. حتی تا به امروز نیز بسیاری از کشورها هزینه و وقت بسیار زیادی را برای این کار صرف می کنند. موضوعی که این امکان را به وجود آورد تا نیم نگاهی از دریای بیکران علم به این موضوع نیز بیافتد.

 

ورق استیل

 

به زبانی ساده تر، با پیشرفت های صورت گرفته در زمینه تولید و انتقال انرژی، قرار است بسیاری از مشکلات و موانع موجود در این راه به لطف دانشمندان حل شود. یکی از اختراعات و دستاوردهای جدیدی که در حال تکمیل است، راکتور آزمایشی گرما هسته ای بین المللی به نام ITER می باشد. این سیستم تبدیل انرژی، می تواند تغییرات بسیار زیادی را در دنیای نوین به وجود آورد. دنیایی بدون آلودگی، بدون اتلاف وقت و انرژی زیاد از مواردی است که دانشمندان از گذشته تا به امروز به دنبال آن بوده اند؛ دستاوردی که در نهایت با موفقیت نسبی روبرو شد.

ارتباط این موضوع با ورق استیل تا حدودی ممکن است برای شما جالب باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا اطلاعاتی کلی درباره نقش اصلی ورق استیل در این راکتور آزمایشی گرما هسته ای بین المللی ملقب به ITER یا همان ایتر داشته باشیم.

ورق استیل را بهتر بشناسید

ورق استیل یکی از قوی ترین آلیاژهای فلزی موجود در بازار و صنایع فلزی به حساب می آید. عملکرد مناسب و کیفیت بالای ورق استیل یا همان فولاد ضدزنگ باعث شده تا این آلیاژ در بین برترین نمونه های فلزی برای استفاده های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. نمونه های متفاوتی از انواع ورق استیل، بسته به کارایی خاص آن وجود دارد. از پرکاربردترین ورق استیل های موجود در بازار می توان به ورق استیل آستنیتی، ورق استیل فریتی، ورق استیل دوپلکس و . . . اشاره کرد. نامگذاری هر کدام از این نمونه ها، به دلیل انواع مختلف عناصر آلیاژی به کار رفته و همچنین عملکرد خاص آن ها صورت گرفته است. یکی از ویژگی های اصلی ورق استیل که باعث شده این آلیاژ در بسیاری از شاخه های مختلف، مانند ساختمان سازی و یا طراحی های گسترده مورد استفاده قرار بگیرد، میزان بالای مقاومت آن در برابر انواع خوردگی می باشد.

ورق استیل توانسته با میزان مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی به عنوان گزینه ای مطلوب برای استفاده در میان سایر نمونه های مشابه شناخته شود. همین ویژگی باعث شد تا این آلیاژ در پروژه ای بسیار مهم به نام ایتر مورد استفاده گسترده قرار بگیرد.

 

ورق استیل


پروژه ایتر و ارتباط آن با ورق استیل

پروژه ایتر یکی از تاثیرگذارترین پروژه های فعال در زمینه تبدیل انرژی است. به لطف این رآکتور می توان انرژی تجدید پذیر با ده برابر میزان بیشتر نسبت به حامل های انرژی مانند برق به دست آورد. این پروژه با همکاری 34 کشور (که 31 تای آنها از هم پیمانان اتحادیه اروپا هستند)، از 35 سال پیش آغاز شد و تا به امروز توانسته به پیشرفت های بسیار زیادی دست پیدا کند. این پروژه گامی بزرگ به سمت موفقیت در زمینه انرژی به حساب می آید. به وسیله راکتور ایتر انرژی فیوژن کنترل شده و به انرژی برق تبدیل می گردد.

شزکت ها و سازمان های بسیار بزرگی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. در این میان، CMA نوعی سازمان اجرایی در این پروژه به حساب می آید. این سازمان بر این باور است که راکتور به ارزش 174 میلیون یورو تا 10 سال آینده قابل استفاده است. برای این پروژه بیش از 4000 نیروی ماهر و کارکشته در سال های آتی موردنیاز است. بر اساس گفته های شرکت های فعال در زمینه طراحی و ساخت این راکتور، یک وکیوم از جنس ورق استیل وظیفه میزبانی واکنش های انرژی فیوژن و تبدیل فضای واکنشی به محلی امن را بر عهده دارد. این موضوع باعث می شود تا امنیت فضای داخلی راکتور از طریق ورق استیل به بهترین شکل ممکن حفظ گردد.
از لحاظ وزنی، این راکتور بیش از 21000 تن وزن خواهد داشت. این در حالی است که فضای واکنش فیوژنی این راکتور را 8000 تن پوشش می دهد. کیت و فضای متعددی بر روی بدنه این راکتور وجود دارد. از نظر ارتفاع، راکتور ایتر قرار است به طول 19 متر و عرض 9 متر طراحی شود. راکتوری که قرار است در آینده تغییرات بسیار زیادی را در آینده بشریت به وجود آورد.

 

ورق استیل


جمع بندی

ورق استیل و نقش آن در پروژه ای به بزرگی و اهمیت دستگاه ایتر موضوعی بود که در این مقاله به بررسی آن پرداخته شد. آیا ورق استیل می تواند در این پروژه به بهترین شکل ممکن، عملکرد مناسبی از خود نشان دهد؟امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید