X

مقایسه ورق استیل 300 در مقابل 400: مطالعه گرید 410 با 304

02135089 شماره تماس
مقایسه ورق استیل 300 در مقابل 400: مطالعه گرید 410 با 304

سری 400 به عنوان ورق استیل مارتنزیتی و سری 300 به عنوان ورق استیل آستنیتی شناخته می شود. بزرگترین تفاوت بین این گروه از آلیاژها در ترکیب شیمیایی (نسبت عناصر مختلف سازنده فلز) است.

گروه فلز
گروه فلز

مقدمه:

هنگامی که قرار است ورق استیل در مشخصات یا شرایط مورد نیاز برای کاربردهای اتصال دهنده ها دیده شود، به احتمال زیاد آلیاژهای سری 400 یا سری 300 (معمولاً 410 و 304) بهترین انتخاب هستند. هر دو فوق العاده قوی بوده و مقاومت قابل توجهی در برابر زنگ زدگی ارائه می دهند، ولی تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که معادله را تغییر می دهد. در این مقاله، نحوه مقایسه ورق های استیل 300 و 400 از نظر ترکیب، عملکرد و قیمت را برجسته خواهیم کرد تا در نهایت به شما کمک کند بهترین گزینه را برای ساخت تجهیزات خود تعیین کنید.

چه چیزی گرید ورق استیل 300 در مقابل 400 را تعریف می کند؟

سری 400 به عنوان ورق استیل مارتنزیتی و سری 300 به عنوان ورق استیل آستنیتی شناخته می شود. بزرگترین تفاوت بین این گروه از آلیاژها در ترکیب شیمیایی (نسبت عناصر مختلف سازنده فلز) است. به طور خاص، دو گروه از آلیاژها دارای مقادیر متفاوتی از کروم و نیکل هستند.

ورق استیل 304، رایج ترین آلیاژ برای اتصال دهنده های سری 300، حاوی حدود 50 درصد کروم بیشتر از ورق استیل 410، رایج ترین آلیاژ برای اتصال دهنده های فولادی سری 400 است. در حالی که ورق استیل 410 حاوی نیکل نیست، ولی نیکل حدود 10٪ از کل ترکیب ورق استیل 304 را تشکیل می دهد.

همچنین اگرچه کروم و نیکل متمایز کننده اصلی ورق های استیل سری 400 و سری 300 هستند، مولیبدن را می توان به ورق استیل 304 اضافه کرد تا ورق استیل 316 ایجاد شود که حدود 2.5٪ از کل ترکیب را تشکیل می دهد.
نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که کروم و نیکل هر دو در ورق استیل با هم کار می کنند تا مقاومت در برابر خوردگی را افزایش دهند و از ترک خوردگی ناشی از استرس جلوگیری کنند.

چگونه کویل های سری 300 با سری 400 برای مقاومت در برابر خوردگی مقایسه می شوند:

ورق استیل 410 به لطف محتوای کروم خود مقاومت در برابر خوردگی معمولی ارائه می دهد و معمولاً در مواردی استفاده می شود که اتصال دهنده ها در معرض رطوبت ثابت یا مواد شیمیایی قرار نگیرند. نمونه ای از کاربردهایی که ممکن است از ورق استیل 410 استفاده شود، اتصال پانل دیواری فلزی است.

با این حال، ورق استیل 304 برخی از بهترین خواص خوردگی را ارائه می دهد که به لطف مقدار کروم و نیکل موجود در آلیاژ برای اتصال دهنده ها در دسترس است. ورق استیل 304 را می توان در حضور انواع مواد شیمیایی و اسیدها از جمله غلظت کمتر کلرید (نمک) استفاده کرد. هنگام انتخاب یک بست که به طور مرتب با رطوبت، مواد شیمیایی، فضولات حیوانی و غلظت کم نمک در تماس باشد، ورق استیل 304 بهترین گزینه است.

با افزودن مولیبدن، ورق استیل 316 در برابر کلریدها و مواد شیمیایی خشن‌تر بسیار مقاوم‌تر می‌شود. هنگام انتخاب یک بست که با مواد شیمیایی مانند اسیدهای سولفوریک و غلظت های بالاتر نمک موجود در 1 کیلومتری اقیانوس در تماس باشد، ورق استیل 316 بهترین گزینه تجاری موجود است

قیمت ورق استیل

کدام نوع ورق استیل 300 یا 400 قوی تر است:

به دلیل تفاوت در ترکیب، ورق های استیل سری 400 را می توان تا سختی بالاتر عملیات حرارتی کرد در حالی که ورق های استیل سری 300 نمی توانند. این باعث می شود  بست فولادی ضد زنگ 410 بسیار سخت تر از هر بست ضد زنگ 304 باشد و در نتیجه قوی تر باشد. در کاربردهایی که استحکام کششی یا برشی نهایی حیاتی است، بست های فولادی ضد زنگ 410 ممکن است ترجیح داده شوند.

مقایسه قیمت بین ورق استیل سری 300 در مقابل 400:

به سادگی با مقایسه مواد خام، ورق استیل 304 حدود 50 درصد گرانتر از ورق استیل 410 است. به نوبه خود، این اغلب باعث می شود که بیشتر بست های سری 300 گران تر از همتایان سری 400 خود باشند. بنابراین، اگر میزان مواجهه پیش بینی شده با عناصر خورنده کم باشد، اغلب مشتریان را به سمت ورق استیل 400 هدایت می کنیم.

با این حال، در سناریوهایی که عناصر خورنده خارجی زیاد خواهند بود، ما خریداران را تشویق می‌کنیم که به صرفه‌جویی درازمدت ناشی از بست‌هایی با مقاومت ذاتی در برابر زنگ زدگی (سری 300) به جای آنهایی که یکپارچگی ساخت را به خطر می‌اندازند، فکر کنند.

خوردگی گالوانیکی:

یکی از موضوعاتی که اغلب در هنگام انتخاب بست نادیده گرفته می شود، خوردگی گالوانیکی است، به ویژه زمانی که از آلومینیوم استفاده می شود. هنگامی که یک اتصال دهنده در برنامه ای استفاده می شود که در آن آلومینیوم وجود دارد، باید احتیاط بیشتری برای محدود کردن خوردگی گالوانیکی در اتصال انجام شود.

خوردگی گالوانیکی زمانی ایجاد می شود که فلزات غیر مشابه با یک الکترولیت مانند آب در تماس باشند. اگر از این امر جلوگیری نشود، پدیده ای به نام ترک خوردگی ناشی از استرس به کمک هیدروژن می تواند رخ دهد که اساساً باعث ترک خوردن فولاد سخت شده مانند ورق استیل سخت شده 410 می شود.

با توجه به سختی کمتر ضد زنگ 304 که ممکن است مانعی به نظر برسد، در واقع به این معنی است که از این پدیده مصون است. بنابراین، هنگامی که آلومینیوم در یک برنامه وجود دارد، ورق استیل 304 بهترین انتخاب برای مواد اتصال دهنده است.

 

گردآورنده: سید رحیم کیاحسینیامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید