X

تفاوت بین ورق استیل 304 و ورق استیل 8-18 چیست؟

02135089 شماره تماس
تفاوت بین ورق استیل 304 و ورق استیل 8-18 چیست؟

ورق استیل 8-18نام رایج مورد استفاده در چین است، یعنی ورق استیل آستنیتی سری Cr18، Ni8 که معادل ورق استیل گرید 304 آمریکایی و گرید جدید چینی 06Cr19Ni10 است.

گروه فلز
گروه فلز

بررسی اجمالی مدل های ورق استیل:

ورق استیل 8-18نام رایج مورد استفاده در چین است، یعنی ورق استیل آستنیتی سری Cr18، Ni8 که معادل ورق استیل گرید 304 آمریکایی و گرید جدید چینی 06Cr19Ni10 است. ترکیب کلی ورق استیل ترکیبی از عناصری مانند آهن، کروم و کربن است. ورق استیل خانگی را می توان به سه درجه ، 304 (8-18)، 420 و 10-18تقسیم کرد. 

 

ورق استیل 8-18:

8-18حساسیت خوردگی بین دانه ای مواد را با کاهش محتوای کربن با افزودن Ti کاهش می دهد و این مواد مقاومت متفاوتی در برابر محیط های خورنده خاص دارند. در واقع ورق استیل 8-18 و ورق استیل 304 یکسان هستند اما بر اساس استانداردهای کشورهای مختلف نامگذاری شده اند. فولاد مدل قبل از 8-18 فولادی با نام 0Cr18Ni9 است و Ti بعداً به آن اضافه شده است. به طور کلی، محصولات فولادی ضد زنگ معمولاً از ورق استیل 304 استفاده می کنند و ورق استیل 8-18اغلب برای تشخیص مواد استفاده می شود ولی عملکرد این دو یکسان است.

ورق استیل 8-18در واقع یک نام چینی است. غالباً در سراسر جهان، نام ورق استیل 304 استفاده می شود. ورق استیل درجه مواد غذایی در واقع همان ورق استیل مورد استفاده در آشپزخانه است. کارکردهای آن مربوط به کاربردهای غذایی هستند، بنابراین چیزی به نام خوب یا بد وجود ندارد. بسیاری از اوقات توسط برخی از کسب و کارها برای تبلیغات استفاده می شود ولی بر عملکرد واقعی ورق استیل تأثیر نمی گذارد. بنابراین، اگر هنوز نمی‌دانید که بین ورق استیل 304 و ورق استیل 8-18کدام بهتر است، می‌توانید مطمئن باشید که عملکرد هر دو یکسان است.

 

ورق استیل درجه غذایی چیست؟

ورق استیل درجه مواد غذایی یک نوع ورق استاندارد در فرآیند تولید است. کاربردهای ورق استیل متنوع است یعنی ورق استیل 304 دارای تمایز درجه تزئینی معمولی، درجه محصول و درجه مواد غذایی است. گریدهای ورق استیل مورد استفاده برای ظروف غذاخوری و آشپزخانه 304، 316، 420 و غیره می باشد، زیرا ظروف غذاخوری نیازی به مقاومت در برابر خوردگی تنشی قوی ندارند و دمای استفاده نیز چندان بالا نخواهد بود. برای ورق استیل، این دما بسیار پایین است. بنابراین مواد مورد استفاده در واقع بسیار ارزان و پرکاربرد هستند. بسیاری از مردم هنوز ورق استیل درجه مواد غذایی را درک نمی کنند و نمی دانند که انواع مختلفی از ورق استیل درجه غذایی وجود دارد و تفاوت بین ورق استیل 304 با بقیه گریدها چیست.

 

قیمت ورق استیل 304

الزامات ورق استیل 304:

ورق استیل گرید 304 یک نام آمریکایی برای این نوع فولاد است. نام تجاری چینی آن 06Cr19Ni10 است که بسیار پیچیده و خواندن آن دشوار است، بنابراین ما بیشتر عادت داریم که آن را «ورق استیل 304» بنامیم. گرید و درجه مواد غذایی متعلق به دو سیستم است. نوع ورق استیل مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل را تعیین می کند. این که آیا الزامات مواد غذایی را برآورده می کند، علاوه بر الزامات مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل، الزاماتی برای شاخص های رسوب پنج فلز سنگین مانند سرب، کروم، نیکل، کادمیوم و آرسنیک نیز وجود دارد.

ورق استیل درجه مواد غذایی 304 که استاندارد رسوب فلزات سنگین را برآورده می کند، آسیب های زیستی ایمنی دارند. در حالی که ورق استیل معمولی 304 توسط استاندارد رسوب فلزات سنگین آزمایش نشده است. بنابراین، هرنوع ورق استیل 304 لزوماً درجه مواد غذایی نیست. برای برآورده ساختن الزامات آزمایش مربوطه، گواهی درجه غذایی فقط در صورت رعایت استانداردهای مربوطه قابل دریافت است. 

ورق استیل درجه مواد غذایی عمدتاً شامل ورق استیل 304 و ورق استیل 316 است. ورق استیل 304 می تواند در برابر خوردگی و اکسیداسیون مواد شیمیایی مقاومت کند. مواد استاندارد زودپز ورق استیل 304 یا بالاتر است. ورق استیل 316 داری خواص بهتری است. این آلیاژ حاوی 10٪ نیکل و مقاوم در برابر خوردگی است و به طور گسترده در پزشکی استفاده می شود، این آلیاژ بدون رسوب یون های فلزی است و بسیار ایمن می باشد.

ورق استیل درجه مواد غذایی 316، بیشتر در صنعت پزشکی استفاده می شود. قیمت این آلیاژ بسیار گرانتر از ورق استیل 304 است. البته می توان تجهیزات ساده ساخته شده از ورق استیل 316 را نیز سفارشی کرد، اما به دلیل قیمت بالا و ناتوانی در اعمال عملکرد خود در استفاده روزانه، هدر می رود. بنابراین، ورق استیل 304 به طور کلی برای لوازم ورق استیل ساده استفاده می شود. البته، اگر الزامات سختگیرانه ای در مورد مواد دارید، می توانید برای سفارشی سازی از ورق استیل پیشرفته تر 316 استفاده نمایید.

جمع بندی:

با خلاصه کردن موارد فوق، متوجه خواهید شد که هر دو ورق استیل 304 و ورق استیل 8-18الزامات ورق استیل درجه مواد غذایی را برآورده می کنند. بنابراین مهم نیست که چگونه در دنیای تجارت تبلیغ می گردد ولی عملکرد هر دو یکسان است. این آلیاژ برای استفاده روزانه ما کاملاً کافی است. نیازی به استفاده از مواد پیشرفته مانند ورق استیل 316 نیست. از آنجایی که در سناریوهای استفاده روزانه ما، به ندرت با مواد خورنده قوی در تماس هستیم، بنابراین انتخاب لوازم فولادی ضد زنگ 304 مقرون به صرفه ترین است.

گردآورنده: سید رحیم کیاحسینیامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید