X

خواص انواع مختلف ورق استیل: بخش اول

02135089 شماره تماس
خواص انواع مختلف ورق استیل: بخش اول

ورق استیل یک فلز همه کاره است و می تواند برای بسیاری از موارد مختلف از ساخت و ساز تا تجهیزات آشپزخانه استفاده شود.

گروه فلز
گروه فلز

مقدمه:


ورق استیل آلیاژی از چندین نوع مختلف فلز است که در صورت ترکیب، قوی تر و بادوام تر از زمانی است که جدا هستند. با افزودن و تفریق عناصر مختلف به ورق استیل، مهندسان توانسته اند انواع مختلفی از آلیاژ را ایجاد کنند که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. ورق استیل یک فلز همه کاره است و می تواند برای بسیاری از موارد مختلف از ساخت و ساز تا تجهیزات آشپزخانه استفاده شود. انواع مختلفی از گریدهای ورق استیل در موسسات خدمات غذایی استفاده می شود و هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای تصمیم گیری آگاهانه هنگام خرید تجهیزات ورق استیل درجه مواد غذایی، باید عناصر اصلی آلیاژ، سیستم های مختلف درجه بندی و انواع اصلی ورق استیل را بدانید.

شرایط و عناصر مهم:

هنگام توصیف انواع مختلف ورق استیل درجه مواد غذایی و خواص آنها، چند اصطلاح و عنصر کلیدی وجود دارد که به طور مرتب مطرح می شوند. در اینجا تعاریفی از معنای آن عبارات و نوع تأثیر آن عناصر بر روی فولاد وجود دارد.

تعاریف مرتبط با ورق استیل:

ورق استیل: ورق استیل یک فلز بادوام و مقرون به صرفه است که برای اهداف مختلف استفاده می شود. استحکام بالای آلیاژ، آن را برای اهداف ساخت و ساز عالی می کند و در برابر خوردگی مقاوم است، بنابراین می تواند مدت طولانی بدون تعویض یا شکستن دوام بیاورد.

خوردگی: خوردگی فرآیند طبیعی را توصیف می کند که در آن ورق استیل به شکل شیمیایی پایدارتر تجزیه می شود. رایج ترین و شناخته شده ترین شکل خوردگی زنگ زدگی است. ورق استیل ذاتاً نسبت به سایر فلزات در برابر خوردگی مقاوم‌تر است، اما در نهایت دچار خوردگی می‌شود. عواملی مانند قرار گرفتن در معرض نمک، رطوبت بیش از حد یا اسیدهای خشن نیز می توانند خوردگی را تسریع کنند.

آلیاژ: آلیاژ فلزی است که از ترکیب چند نوع فلز با هم ساخته می شود. به عنوان مثال، ورق استیل به طور طبیعی یافت نمی شود، اما از ترکیب آهن، کربن و فلزات مختلف دیگر ساخته می شود.

عنصر: "عنصر" یک اصطلاح شیمی است که به اتم هایی اطلاق می شود که تعداد پروتون های یکسانی دارند. عناصر اساسی ترین شکل مواد هستند و برای تشکیل یک آلیاژ با هم ترکیب می شوند. برخی از عناصر رایجی که ممکن است درباره آنها شنیده باشید عبارتند از: اکسیژن، کربن، نیتروژن و آهن.

عناصر:

  • کروم:

کروم یک عنصر ضروری برای ورق استیل است و به مقاوم شدن فولاد در برابر لکه، کدر شدن و همچنین خوردگی کمک می کند.

  • نیکل:

هنگامی که نیکل به ورق استیل اضافه می شود، ثبات و استحکام را برای فلز به ارمغان می آورد. یکی دیگر از مزایای افزودن نیکل به ورق استیل درجه مواد غذایی این است که فولاد را صیقلی و براق می کند که یک کیفیت ضروری برای ظروف تخت است.

  • کربن:

افزودن کربن به ورق استیل باعث سختی و استحکام فولاد می شود و سایش را کاهش می دهد. ورق استیل درجه مواد غذایی با سطوح بالای کربن اغلب برای ساخت چاقوهای سرآشپز استفاده می شود، زیرا چاقوها باید قوی، بادوام و قادر به حفظ لبه تیز باشند.

 

قیمت ورق استیل 304

 

مزایای ورق استیل درجه غذایی:

1.    مقاومت در برابر خوردگی: ورق استیل در مقایسه با سایر فلزات به ویژه در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است که آن را برای استفاده در آشپزخانه عالی می کند. ورق استیل درجه مواد غذایی اغلب برای تجهیزات آشپزخانه استفاده می شود که جایگزینی آن پرهزینه است. اما، از آنجایی که بیشتر گریدهای ورق استیل بسیار مقاوم در برابر خوردگی هستند، لازم نیست نگران تعویض مکرر تجهیزات خود باشید.

2. استحکام: ورق استیل درجه مواد غذایی قوی است و یک ماده عالی برای استفاده در تجهیزات سنگین یا در قفسه بندی برای مکان های ذخیره سازی است.

3. سهولت در تمیز کردن: سایر مواد مانند چوب یا پلاستیک دارای شیارها یا منافذی هستند که باکتری ها می توانند در آنها نفوذ کرده و رشد کنند. ورق استیل صاف است و مکانی برای پنهان شدن باکتری ها فراهم نمی کند و به شما این امکان را می دهد که آنها را به راحتی تمیز کنید که این یک مزیت ضروری برای خدمات غذایی است.

4. سطح غیر واکنش: ورق استیل یک فلز غیر واکنشی است، به این معنی که می توانید از آن برای پخت غذاهای اسیدی مانند مرکبات، گوجه فرنگی و سرکه استفاده کنید. سایر فلزات مانند آلومینیوم و آهن واکنش پذیر هستند و پختن غذاهای اسیدی در این فلزات بر طعم و مزه آن تأثیر می گذارد و به سطح فلز آسیب می رساند.


سیستم های نامگذاری گریدهای ورق استیل:

انواع مختلفی از ورق استیل وجود دارد و تفاوت ها بین انواع مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. برای تمایز بهتر بین انواع مختلف ورق استیل، آنها را به گریدها تقسیم می کنند. سیستم های درجه بندی مختلفی وجود دارد که توسط کشورهای مختلف و در شرایط مختلف استفاده می شود. 

گرید SAE: این سیستم درجه بندی توسط SAE International، سازمانی از مهندسین که استانداردهایی را برای متخصصان در صنایع مختلف تولیدی ایجاد می کند، پیاده سازی شده است. برای تمایز بین گریدهای ورق استیل، سیستم آنها از اعداد کامل برای دسته بندی انواع مختلف استفاده می کند. همچنین ممکن است این سیستم درجه بندی به نام سیستم AISI را مشاهده کنید که به موسسه آهن و فولاد آمریکا اشاره دارد که منشا این سیستم بوده است، اگرچه اکنون توسط SAE International به روز شده و تنظیم شده است.

 

گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی
 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید