X

آیا ورق استیل دچار خوردگی و زنگ زدگی می شودوعوامل موثر بر زنگ زدگی در ورق استیل

02135089 شماره تماس
آیا ورق استیل دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود؟

ورق استیل در واقع یک آلیاژ «ضد زنگ» است نه «زنگ نزن». برخی از انواع ورق استیل بسته به محتوای کروم، بیشتر از سایرین در معرض خوردگی هستند.

گروه فلز
گروه فلز

مقدمه:

ورق استیل آلیاژی فولادی است که حاوی یک عنصر منحصر به فرد به نام کروم می باشد. کروم با اکسیژن موجود در هوا واکنش می دهد و یک لایه محافظ تشکیل می دهد که ورق استیل را در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم می کند. در حال حاضر، بیش از 150 نوع ورق استیل در بازار وجود دارد. ورق استیل به دلیل ماهیت تعمیر و نگهداری کم، مقاومت در برابر اکسیداسیون و قابلیت رنگ‌ آمیزی خوب، در بسیاری از کاربردها، به ویژه مواردی که زیبایی‌شناسی اهمیت دارد، ترجیح داده می‌شود. حتی با وجود این ویژگی‌های چشمگیر، ورق استیل می‌تواند زنگ بزند و اکسید شود. ورق استیل در واقع یک آلیاژ «ضد زنگ» است نه «زنگ نزن». برخی از انواع ورق استیل بسته به محتوای کروم، بیشتر از سایرین در معرض خوردگی هستند. هر چه محتوای کروم بیشتر باشد، احتمال زنگ زدگی فلز کمتر می شود. اما، با گذشت زمان و در صورت عدم نگهداری صحیح، زنگ زدگی روی ورق استیل ایجاد می شود و در صورت کافی نبودن عناصر آلیاژی و عدم ساختار مناسب، به طور کامل تخریب خواهد شد.

عوامل موثر بر زنگ زدگی در ورق استیل:

عوامل مختلفی می توانند بر توانایی ورق استیل برای مقاومت در برابر خوردگی تأثیر بگذارند. ترکیب فولاد بزرگترین نگرانی در مورد مقاومت در برابر خوردگی است. عناصر موجود در گریدهای مختلف ورق استیل می توانند اثرات نامطلوبی بر مقاومت در برابر خوردگی داشته باشند. محیطی که در آن فلز استفاده می شود عامل دیگری است که می تواند احتمال زنگ زدگی ورق استیل را افزایش دهد. محیط های حاوی کلر مانند استخرهای شنا بسیار خورنده هستند. همچنین محیط های دارای آب شور می توانند خوردگی ورق استیل را تسریع کنند. در نهایت، تعمیر و نگهداری بر توانایی فلزات بر روی مقاومت در برابر زنگ زدگی تأثیر می گذارد. کروم موجود در ورق استیل با اکسیژن موجود در هوا واکنش می دهد تا یک لایه اکسید کروم محافظ در سراسر سطح تولید کند. این لایه اگرچه بسیار نازک است، اما از فلز در برابر خوردگی محافظت می کند. این لایه می‌تواند در اثر محیط‌های خشن یا آسیب‌های مکانیکی مانند خط و خش از بین برود، اما اگر به‌درستی و در محیطی مناسب تمیز شود، لایه محافظ دوباره تشکیل می‌شود و خاصیت محافظ را بازیابی می‌کند.

انواع خوردگی ورق استیل:

انواع مختلفی از خوردگی ورق استیل وجود دارد. هر یک از آنها چالش های متفاوتی را ارائه می دهند و نیاز به مدیریت متفاوتی دارند. در ذیل به بررسی انواع خوردگی ورق استیل اشاره شده است:

  • خوردگی عمومی: قابل پیش بینی ترین و ساده ترین نوع خوردگی جهت شناسایی و بازدید دوره ای است. این نوع خوردگی با از دست دادن یکنواخت کل سطح مشخص می شود.
  • خوردگی گالوانیکی: این نوع خوردگی بیشتر آلیاژهای فلزی را تحت تأثیر قرار می دهد. به موقعیتی اطلاق می شود که یک فلز با فلز دیگر تماس پیدا می کند و باعث می شود یکی یا هر دو با یکدیگر واکنش داده و خورده شوند.
  • خوردگی حفره‌ای: نوعی خوردگی موضعی است که حفره‌ها یا سوراخ‌هایی را ایجاد می‌کند. در محیط های حاوی کلرید شایع است.
  • خوردگی شکافی (شیاری): این خوردگی یک نوعی از خوردگی موضعی است که در شکاف بین دو سطح به هم پیوسته رخ می دهد. این می تواند بین دو فلز یا یک فلز و یک غیر فلز اتفاق بیفتد.

چگونه از زنگ زدن ورق استیل جلوگیری کنیم؟

زنگ زدگی ورق استیل می تواند نگران کننده بوده و ظاهری ناخوشایند داشته باشد. این فلز برای مقاومت در برابر خوردگی طراحی شده است، به همین دلیل است که اکثر کاربران وقتی متوجه لکه‌ها و زنگ‌زدگی روی فلز می‌شوند، ترس دارند. خوشبختانه روش های مختلفی در مراحل مختلف وجود دارد که می تواند به بهبود مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی کمک کند.

طراحی و انتخاب ورق استیل:

انتخاب در مرحله برنامه ریزی، هنگام استفاده از ورق استیل، می تواند در دراز مدت نتیجه دهد. اطمینان حاصل کنید که فلز در مناطقی با حداقل نفوذ آب برای کاهش آسیب به سطح استفاده می شود. در مواردی که تماس با آب اجتناب ناپذیر است، باید سوراخ های زهکشی اعمال شود. طراحی همچنین باید اجازه گردش آزاد هوا را بدهد تا از آسیب به آلیاژ جلوگیری شود.

ساخت:

در طول ساخت، باید مراقب محیط اطراف بود تا از آلودگی متقابل با فلزات دیگر جلوگیری شود. همه چیز از ابزارها، واحدهای ذخیره سازی، رول های تراشکاری و زنجیر باید به دقت کنترل شوند تا ناخالصی ها به آلیاژ وارد نشوند. این می تواند تشکیل پتانسیل زنگ زدگی را افزایش دهد.

نگهداری:

پس از نصب آلیاژ، فرآیند تعمیر و نگهداری منظم، کلیدی برای جلوگیری از زنگ زدگی است و همچنین پیشرفت هرگونه زنگی را که ممکن است قبلاً تشکیل شده باشد محدود می کند. زنگ تشکیل شده را با استفاده از وسایل مکانیکی یا شیمیایی از بین ببرید و آلیاژ را با آب گرم و صابون تمیز کنید. شما همچنین باید فلز را با یک پوشش مقاوم در برابر زنگ بپوشانید.

گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی
 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید