X

تفاوت استیل و استنلس استیل

02135089 شماره تماس
شاخصه های اصلی ورق استیل در برابر فولاد معمولی چیست؟

فولاد حساس به زنگ زدگی است، ولی در ورق استیل، یک لایه اکسید آهن فعال زمانی که در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرد بر روی آن تشکیل می شود.

گروه فلز
گروه فلز

مقدمه

تمام فولادها بر پایه آهن هستند، اما ورق استیل حاوی 10 درصد وزنی کروم یا بیشتر است. فولاد حساس به زنگ زدگی است، ولی در ورق استیل، یک لایه اکسید آهن فعال زمانی که در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرد بر روی آن تشکیل می شود. این فیلم، اکسید آهن فعال است و با تشکیل اکسید آهن بیشتر، خوردگی را تسریع می کند. ورق استیل به دلیل غیرفعال بودن در برابر زنگ زدگی مقاوم است. انفعال زمانی است که کروم یک لایه غیرفعال از اکسید کروم را برای ترمیم لایه سطحی و جلوگیری از خوردگی بیشتر تشکیل می دهد.

ویژگی های ورق استیل

ویژگی عدم خورندگی ورق استیل، به آن طول عمر طولانی می دهد. با افزودن نیکل، این ماده حتی بیشتر و در چندین نوع محیط سالم می ماند. با افزودن مولیبدن و نیتروژن، خواص ضد زنگ و مقاومت در برابر خوردگی حفره ای و شکافی را بهبود می یابد. ورق استیل حتی در دماهای بالا نسبت مقاومت به وزن قابل قبولی دارد. افزودن عناصر آلیاژی به ورق استیل، به مقاومت در برابر گرما و پوسته پوسته شدن آن کمک می کند. ورق استیل به راحتی تمیز می شود زیرا سطح آن غیر متخلخل است. برای کاربردهای پزشکی و غذایی مناسب است زیرا از جذب باکتری ها و میکروب ها جلوگیری می کند. ورق استیل لکه نمی شود و برای ایجاد ظاهری زیبا می‌توان آن را جلا داد.

 

ورق استیل

 

تفاوت در انواع طبقه بندی ورق های استیل

ورق استیل با توجه به ساختار متالورژیکی آن‌ها به دسته های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:
-    آستنیتی
-    فریتی
-    مارتنزیتی
-    رسوبسخت شده
-    دوبلکس
ورق های استیل آستنیتی(مانند ورق استیل 304) حاوی کروم و نیکل هستند. آنها فقط از طریق کار سرد سخت می شوند و غیر مغناطیسی هستند، اگرچه ممکن است برخی از آنها با کار سرد مغناطیسی شوند. ورق های استیل آستنیتی به عنوان فولادهای زنگ نزن سری T300 (آلیاژهای معمولی T304، T316) شناخته می شوند. آلیاژهای حاوی کروم، نیکل و منگنز به عنوان سری T201 ,T200، T202 شناسایی می شوند. ورق های استیل فریتی، کروم مستقیم هستند. آنها مغناطیسی هستند، شکل پذیری خوبی دارند و در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت می کنند. ورق های استیل فریتی را نمی توان با عملیات حرارتی سخت کرد و به عنوان سری T400 ,T409, T430 شناخته می شود. ورق های استیل مارتنزیتی نیز کروم مستقیم هستند اما می توانند با عملیات حرارتی سخت شوند. آنها مغناطیسی هستند و در محیط های ملایم در برابر خوردگی مقاومت می کنند. شکل پذیری نسبتاً خوبی دارند و برخی را می توان تا مقاومت کششی بیش از psi200000 عملیات حرارتی کرد. ورق های استیل مارتنزیتی به عنوان سری T400 ,T410, T416 شناخته می شوند. ورق های استیل رسوب سخت شده، انواع کروم نیکل هستند که به عنوان آلیاژهای T17-4 یا T17-7 PH شناخته می شوند. آنها را می توان با عملیات محلول و پیری سخت کرد. ورق های استیل دوبلکس ساختار آنیل شده ای دارند که معمولاً از قطعات مساوی آستنیت و فریت تشکیل شده است. گریدهای دوبلکس در برابر خوردگی و سوراخ شدن بسیار مقاوم هستند. قدرت تسلیم آنها دو برابر گریدهای معمولی است. T2205 آلیاژ استاندارد برای درجه دوبلکس است.

کاربرد گریدهای مختلف ورق استیل

کاربردهای ورق استیل می تواند متفاوت باشد، اما برخی از نمونه های رایج عبارتند از ظروف آشپزی، کارد و چنگال، سینک، اجزای هوافضا، ابزار تجهیزات پزشکی، خطوط نفت و گاز، کاربردهای نوشیدنی یا ابزار آزمایشگاهی. ورق استیل انتخاب خوبی برای کاربردهایی است که مقاومت در برابر خوردگی و حرارت در انتخاب مواد مهم است. به طور خاص، ورق های استیل آستنیتی برای مبدل های حرارتی، تجهیزات غذا و نوشیدنی، تجهیزات شیمیایی و کاربردهای معماری استفاده می شود. ورق های استیل فریتی برای کاربردهای خودرو، تزئینات لوازم خانگی و ظروف پخت و پز استفاده می شود. ورق های استیل مارتنزیتی برای اتصال دهنده ها و شفت پمپ ها مناسب است و ورق های استیل رسوب سخت شده نیز برای شیرها، چرخ دنده ها و تجهیزات پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های استیل دوبلکس در کاربردهایی مشابه ورق استیل آستنیتی و فریتی استفاده می گردد. به عنوان مثال می توان به محیط های دریایی و تجهیزات کنترل آلودگی اشاره کرد.

 

ورق استیل

 

علامت L در نامگذاری ورق استیل

L نشان دهنده درجه کربن پایین است. مواد درجه "L" به کاهش احتمال تشکیل رسوب کاربید در طی فرآیندهایی مانند جوشکاری کمک می کند. رسوب کاربید ممکن است منجر به حمله خوردگی بین دانه ای شود که در آن مواد به خوردگی احتمالی حساس تر می شوند. به طور معمول کربن تا 0.03% یا کمتر نگه داشته می شود. با این حال، بسته به مشخصات یا استاندارد ذکر شده ممکن است متفاوت باشد.

اکسیداسیون فولاد در حین ساخت

ذرات آهن یا سایر مواد ممکن است در طول عملیات ساخت یا پرداخت در سطح ورق استیل اکسید (فرو) شوند. این ذرات باید حذف شوند وگرنه باعث تغییر رنگ، زنگ زدگی یا حتی حفره می شوند. از مواد شیمیایی اکسید کننده برای تشکیل یک لایه غیرفعال در امتداد سطح ورق استیل برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود. این فرآیند آماده سازی نهایی برای قطعات فولادی ضد زنگ است. این شامل فرو بردن قطعات در محلول اسید نیتریک، شستشو با آب جاری شفاف و خشک کردن است.

گردآورنده: سید رحیم کیاحسینیامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید