X

عوامل خطرزا برای ورق استیل کدام اند

02135089 شماره تماس
پنج عاملی که می تواند باعث خوردگی ورق استیل 316 شود

چیزی که ممکن است باعث خوردگی یک آلیاژ ورق استیل 316 شود، ممکن است روی دیگری تأثیر نگذارد.

گروه فلز
گروه فلز

مقدمه

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک قطعه ورق استیل 316 ممکن است شروع به زنگ زدگی کند. با این حال، از آنجایی که صدها آلیاژ مختلف از ورق استیل وجود دارد، چیزی که ممکن است باعث خوردگی یک آلیاژ ورق استیل 316 شود، ممکن است روی دیگری تأثیر نگذارد. در اینجا نگاهی به پنج عاملی می‌اندازیم که می‌توانند باعث خوردگی ورق استیل 316، از جمله سبدها و قفسه‌های فلزی شوند.

عوامل موثر بر خوردگی ورق استیل 316

1-    کلریدهای قوی:

بسیاری از انواع ورق های استیل در مواجهه با محیط های غنی از کلرید (مانند نمک) دچار خوردگی حفره ای شدید می شوند. به عنوان مثال، ورق استیل 304، هنگامی که در کاربردهای دریایی استفاده می شود، ممکن است در نتیجه تماس با آب دریا (که سرشار از نمک است) یا نسیم های دریایی غنی شده با نمک، دچار حفره شدن شود.
برای جلوگیری از خوردگی حفره‌ای، استفاده از ورق استیل که مخصوصاً در برابر کلریدها مقاوم است، مانند ورق استیل 316، مهم است. از طرف دیگر، می توان یک پوشش تخصصی روی فولاد اعمال کرد تا از تماس مستقیم با کلریدهای موجود در محیط جلوگیری کند.

 

ورق استیل 304

 

2-    خوردگی دو فلزی (گالوانیکی) ناشی از جوشکاری ورق های استیل غیر مشابه:

یکی از اشتباهات اساسی که ممکن است برخی از سازندگان در هنگام ایجاد یک سیم فولادی یا فرم فلزی سفارشی مرتکب شوند این است که ممکن است دو فلز غیرمشابه را به هم جوش دهند (چه تصادفی و چه از روی طراحی).
چرا این نوع اتصال یک مشکل است؟ زیرا هنگامی که دو فلز با خواص متفاوت از طریق یک ماده الکترولیتی مشترک (مانند آب یا مواد پرکننده جوش) به یکدیگر متصل می شوند، ممکن است جریان الکتریکی از یک ماده به ماده دیگر وجود داشته باشد. این باعث می‌شود که فلز کمتر «نجیب» (به معنای فلزی که راحت‌تر الکترون‌های جدید را می‌پذیرد) به «آند» تبدیل شود و سریع‌تر شروع به خوردگی کند. سرعت این خوردگی بسته به عواملی مانند نوع خاصی از ورق استیل در حال اتصال، نوع پرکننده جوشکاری مورد استفاده، دما و رطوبت محیط و سطح کل فلزاتی که در تماس هستند، تغییر خواهد کرد.
بهترین اقدام پیشگیرانه برای خوردگی دو فلزی این است که در وهله اول از اتصال دائمی دو فلز غیرمشابه خودداری شود. دومین مورد اضافه کردن پوشش به فلزات است تا از تماس محلول به سطح فلز جلوگیری کند و نهایتاً جریان الکترون ها از کاتد به آند متوقف شود. همچنین باید توجه داشت که استفاده از پرکننده جوشی که بسیار متفاوت با فلزات در حال اتصال است نیز می تواند منجر به خوردگی گالوانیکی در محل جوش شود.

3-    پیوند آهن یا فولاد ساده بر روی ورق های استیل:

در برخی کاربردها، بقایای ذرات از یک قطعه کار فولادی یا آهنی ممکن است بر روی سطح یک قطعه یا سبد فولادی ضد زنگ منتقل شود. این ذرات ساده آهن یا فولاد می توانند لایه اکسید محافظ قطعه کار ورق استیل 316 را مختل کنند و مقاومت در برابر خوردگی آن را از بین ببرند، به طوری که شروع به زنگ زدگی کند.
تفاوت بین این و مشکل خوردگی دو فلزی ذکر شده در بالا این است که در این مورد، تماس بین فلزات غیر مشابه کاملاً تصادفی و معمولاً بدون اطلاع سازنده است. یکی از دلایل رایج پیوند فولاد یا بقایای آهن ساده بر روی یک قطعه یا قطعه کار ورق استیل 316 این است که تجهیزات مورد استفاده برای پردازش یک نوع ماده ممکن است برای نوع دیگر بدون تمیز کردن مناسب بین دسته ها استفاده شود.
به عنوان مثال، فرض کنید از یک ربات خم کن برای خم کردن ورق های آهنی ساده برای چند ساعت استفاده شده، سپس بلافاصله برای خم کردن ورق استیل 316 استفاده می شود. برخی از ذرات آهن احتمالاً روی بازوهای ربات خم‌کننده باقی می‌مانند که می‌توانند سپس به ورق استیل 316 در حال خم شدن منتقل شوند.

برای جلوگیری از پیوند فولاد ساده یا آهن (یا هر فلز دیگر) به قطعات کار ورق استیل 316، تمیز کردن و آماده سازی کامل تجهیزات هنگام تغییر به مواد جدید مهم است. برخی از تجهیزات، مانند برس های فولادی، هرگز نباید بین انواع مختلف فلز به اشتراک گذاشته شوند.

 

ورق استیل 304

 

4-    اعمال دمای بسیار زیاد در ورق استیل 316:

آلیاژهای ورق استیل 316 معمولاً دارای نقطه ذوب بسیار بالایی هستند (معمولاً بیش از 1200 درجه فارنهایت). با این حال، در حالی که فلز در دماهای بالا ذوب نمی شود، ممکن است تغییرات دیگری را تجربه کند که بر توانایی آن در مقاومت در برابر خوردگی تأثیر می گذارد.
به عنوان مثال، پوسته پوسته شدن یک مشکل رایج در آلیاژهای ورق استیل 316 زمانی است که در معرض دماهای شدید قرار می گیرند (مانند مواردی که در بسیاری از فرآیندهای عملیات حرارتی بازپخت استفاده می شوند). هنگامی که فلس ها روی فلز داغ تشکیل می شوند، مواد پوسته پوسته باقی مانده می توانند باعث خوردگی دو فلزی شوند زیرا فلس ها ترکیب متفاوتی با فلز پایه دارند.
علاوه بر این، دمای افراطی می تواند باعث شود آلیاژهای ورق استیل 316 لایه اکسید محافظ خود را برای مدتی از دست بدهند و خطر خوردگی را تا زمانی که لایه اکسید دوباره تشکیل شود افزایش می دهد.
برای جلوگیری از خوردگی ناشی از پوسته پوسته شدن یا سایر مسائل ناشی از افراط در دما، مهم است که دمای عملیاتی توصیه شده برای هر ورق استیل 316 معین را بررسی کنید تا ببینید آیا دماهای مورد استفاده در فرآیندهای تولید شما از این محدودیت ها فراتر می رود یا خیر. 

5: عوامل محیطی محاسبه نشده:

موارد زیادی وجود دارد که یک تولید کننده می تواند یک سبد یا سینی ورق استیل 316 سفارشی را کاملاً مطابق مشخصات بسازد و فقط به دلیل برخی از عوامل محیطی که قبلاً در نظر گرفته نشده بود، خورده شود. وجود نمک و رطوبت در هوا به دلیل موقعیت ساحلی کارخانه نمونه ای از عوامل محیطی است که ممکن است در سند طراحی از قلم افتاده باشد.
هنگام انتخاب ورق استیل 316 برای ساخت هر وسیله ای، مهم است که تا حد امکان عوامل محیطی را در نظر بگیرید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که سبد، سینی یا قطعه استیل ضد زنگ در برابر خوردگی تا زمانی که ممکن است مقاومت می کند، نه اینکه بلافاصله زنگ بزند.


گرداورنده: سید رحیم کیاحسینیامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید