X

فصل دوازدهم هندبوک استنلس استیل

02135089 شماره تماس
هندبوک استنلس استیل، فصل دوازدهم – مدیریت و نگهداری استنلس استیل
در این فصل نکات مهمی که در رابطه با مدیریت و نگهداری لوله و ورق استیل باید بدانید آورده شده است.
گروه فلز
گروه فلز

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف. با حرفه ای ها خرید کنید تلفن: 35089-021

 

فهرست موضوعات


 

فصل دوازدهم مدیریت و نگهداری استنلس استیل

محصولات استنلس استیل باید به گونه ای مدیریت و نگهداری شوند که آسیب نبینند. اگر عملیات ساخت به شکلی باشد که شامل هر دو فرآیند عملیات حرارتی و اسیدشویی شود، آسیب های سطحی (البته در مقیاس های جزئی) اجتناب ناپذیر است. از طرف دیگر، اگر محصولات استنلس استیل بلافاصله پس از تولید لازم باشد به دست مصرف کننده برسد، مدیریت و حمل و نقل آن دشوارتر خواهد بود.
به منظور دستیابی به شرایط مناسب نگهداری و حمل و نقل، تمیزی و منظم بودن محیط در بالاترین استانداردهای ممکن بایستی رعایت گردد.
سطوح تمیز و صاف دارای بالاترین میزان مقاومت در برابر خوردگی است
از آنجا که مواد از طریق سطح خود در مواجهه با محیط خورنده قرار می گیرند، شرایط را بایستی به گونه ای رقم زد تا به بهترین نحو ممکن از آن محافظت شود. این محافظت شامل جلوگیری از آسیب های مکانیکی است. خراش یا سایر آسیب هایی که ممکن است در واحد تولید به قطعات وارد شود، از عمده ترین دلایل از بین رفتن لایه ی اکسیدی محافظ روی سطح استنلس استیل می باشد.
از مواجهه با هر نوع آلودگی نیز باید خودداری شود. انواع مختلف آلودگی، هر کدام تاثیر خاص خود را بر روی استنلس استیل دارند.
ذرات کربن استیل باعث افزایش میزان زنگ زدگی می شود، شکل 12:1 و 12:2، هم چنین رنگ، گریس و روغن موجب حمله بین دانه ای پس از جوشکاری یا بعد از عملیات حرارتی می شود. فلزات با دمای ذوب پایین مانند مس، روی، سرب، آلومینیم و برنج می توانند باعث ایجاد ترک در جوش یا مناطق عملیات حرارتی شوند که اصطلاحاً به آن LME یا تردی فلز مذاب گفته می شود. ساده ترین راه برای جلوگیری از آلودگی این است که استنلس استیل را از کربن استیل و سایر فلزات جدا نمود.

 

استنلس استیل

شکل 12:1- لک شدن ناشی از باقیماندن یک انبر روی ورق استنلس استیل

 

ورق استیل

شکل 12:2- لکه های ناشی از آلودگی آهن از اهرم های کامیون

در صورت امکان استنلس استیل در محیط های سرپوشیده نگهداری شود

نگهداری استنلس استیل در محیط سرپوشیده کمک می کند تا محصول در برابر آلودگی های خارجی در امان باشد. در صورتیکه امکان نگهداری در فضاهای سرپوشیده وجود نداشته باشد، باید استنلس استیل را با کاورهای مخصوص پوشانید. این امر زمانی اهمیت پیدا میکند که نوع بسته بندی استنلس استیل مناسب نباشد، که در این حالت رطوبت و آب باران ممکن است به محصول نفوذ کرده و آن را دچار زنگ زدگی و لکه کند.

بسته بندی و روکشدار کردن

روکشدار کردن استنلس استیل به ویژه آن دسته از فولادهایی که مستعد آسیب دیدن هستند، مانند انواع استنلس استیل نازک با سطوح صیقلی و براق، نه تنها از مشکلات احتمالی بعدی، بلکه از ایجاد هزینه های اضافی نیز جلوگیری خواهد نمود.
استفاده از پوشش های پلاستیکی قابل انعطاف روی استنلس استیل می تواند به جلوگیری از آلودگی سطح کمک فراوانی کند. اگر استنلس استیل روکشدار باشد، بایستی تا آخرین لحظه که قرار است مورد استفاده قرار گیرد، روکش از روی آن برداشته نشود.
در برخی موارد، انجام اقداماتی ویژه در خصوص بسته بندی محصولات لازم می باشد. به عنوان مثال، هنگام قرار دادن محصولات بر روی پالت، آنها را باید با تسمه های مخصوص محکم نمود تا در اثر نوسانات و تنش ها، آسیبی به آن ها وارد نشود. اگر از تسمه های از جنس کربن استیل برای محکم کردن پالت ها استفاده شود، برای جلوگیری از آسیب رساندن تسمه به لبه های سطوح استنلس استیل، استفاده از پدهای مخصوص زیر آن ضروری است.

نگهداری صحیح محصولات

به منظور حفظ صافی و جلوگیری از تغییر شکل، بهتر است ورق استیل در جعبه های چوبی نگهداری و روی آن برای جلوگیری از آلودگی پوشانده شود (شکل 12:3 و 12:4). ورق های فابریک استیل باید به شکل عمودی در قفسه ها و مکانی خشک و سرپوشیده نگه داشته شوند تا آلودگی به حداقل میزان ممکن برسد. قفسه های از جنس کربن استیل باید به وسیله تخته های چوبی، قطعات لاستیکی یا پلاستیکی محافظت شوند تا از آلودگی هایی که کربن استیل بر روی استنلس استیل ایجاد می کند، جلوگیری شود.

 

ورق استیل

شکل 12:3- نمونه ای از بارگیری بدون احتیاط. ورق های پایینی صافی خود را از دست داده اند.

 

ورق استیل

شکل 12:4-نگهداری در جعبه های چوبی

اقدامات احتیاطی اضافی برای لوله ها

قوانین نگهداری لوله ها دقیقاً مشابه انواع ورق و پلیت می باشد، اما این نکته را باید به یاد داشت که تمیزکاری داخل لوله بسیار دشوار است. بنابراین برای جلوگیری از آلودگی داخل لوله ها، به خصوص لوله های نازک با قطر کم، اقدامات احتیاطی بیشتری مورد نیاز است. راهی موثر برای محافظت از داخل لوله ها، استفاده از درپوش انتهایی از جنس پلی اتیلن می باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید